Меню навігації
Календар новин
Популярні статті
Архів новин
Наше опитування
•  » » На Житомирщині відновлять пам'ятник останньому зубру, встановлений графом Потоцьким
 
14-03-2012, 06:26  КультураНа Житомирщині відновлять пам'ятник останньому зубру, встановлений графом Потоцьким
 
Житомирщина має досить непоганий потенціал для розвитку зеленого туризму, адже на її території є значна кількість не тільки історичних пам'яток, а й надзвичайно цікавих і привабливих пам'яток природи, про які, правда, рядовому жителю області або нічого не відомо, чи відомо дуже мало.

На Житомирщині відновлять пам'ятник останньому зубру, встановлений графом ПотоцькимУ лісовому масиві Піщівського лісництва Новоград-Волинського лісгоспу, наприклад, колись стояв пам'ятник останньому зубру.

- Правда, історія цього пам'ятника досить сумна. Коли цими лісами володів граф Потоцький, весь масив був огороджений жердинами, а в ньому крім звичних для нашого краю тварин, водилися ще й лані, фазани і зубри, - розповідає мисливствознавець Володимир Демчук.

Недалеко від села Калинівка в урочищі Кам'яна гора, знаходилася мисливська база. Туди приїжджали на полювання навіть австрійці, німці та американці.

Однак, чомусь так сталося, що в вересні 1908 року від пострілу мисливця-іноземця загинув останній зубр.

Кілька років по тому, родина Потоцьких, в тому місці встановила пам'ятник зубру.

До кам'яної брили прикріпили голову цієї тварини, відлиту з бронзи. Але головний секрет був у тому, що всередині голови перебувала мембрана, яка днем нагрівалася на сонці, а ввечері, коли температура повітря падала, вона видавала звук - імітацію реву зубра.

- Казав мій дід, що в тиху погоду цей рев було чути у всіх навколишніх селах, - згадує Володимир Васильович.

Так як за радянської влади належного догляду за пам'ятником не було, то незабаром він почав руйнуватися: спочатку впала бронзова голова зубра. Де вона тепер - ніхто не знає. Розповідають, що знайшла її мешканка одного з навколишніх сіл, яка збирала в лісі ягоди.

Мабуть, вирішивши, що глава золота, забрала її з собою. Але по дорозі додому зустрілася з іншими селянами, які їхали на підводі. І щоб ті не помітили її знахідки - кинула знахідку в болото.

Пізніше, керівник одного з навколишніх колгоспів, шукаючи скарби Потоцьких, наказав зруйнувати і кам'яні брили пам'ятника.

І лише кілька років тому, фактично через століття, лісівники почали роботи по відновленню пам'ятника. Незабаром з'явиться і голова зубра.

Правда, тепер вона буде дерев'яна: до роботи залучили місцевого різьбяра. Зрозуміло, що «ревіти» вона не буде ...

З'являться колись у Новоград-волинських лісах живі зубри? - Питання майже риторичне.

-Ми б дуже цього хотіли, але на сьогодні існує ряд стримуючих факторів, які поки не дозволяють переселити сюди цю тварину-велетня, - ділиться Володимир Демчук.
Информация
 
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Новини партнерів
Випадковий Анекдот
Відеоблок
•   2009-2014 © Zhitomir City News При копіюванні матеріалів нашого сайту 2012. гіперпосилання на Zhitomir City News. Обов'язкове!