Угоди з приватною нерухомістю лише частково схожі на придбання квартири в багатоповерховому будинку. В першу чергу це обумовлено тим, що будинки продаються разом з ділянкою землі, на якій розташовуються. Тому покупцеві належить перевірити два об'єкти та вивчити документи на кожний з них.
Пошук і оцінка вподобаних варіантів
Пошук будинку відповідного побажанням покупця сильно відрізняється від вибору квартири. І питання полягає не тільки в особливостях планування. Часто будинки зводяться руками власників без дотримання встановлених вимог і нормативів. Тому вибираючи нерухомість потрібно вивчити її технічні параметри та стан всередині та зовні.
При внутрішньому огляді будівлі потрібно зосередитися на:
- Двері. Якщо відкривання і закривання останньої доставляє складності можливо будова дала перекіс після неправильної усадки.
- Вікнах. Наявність запотівання усередині склопакетів і протяг з щілин — перша ознака майбутньої заміни віконних конструкцій.
- Стінах і підлозі. Потрібно перевірити наскільки вони рівні. Взимку бажано пройтися по підлозі босоніж, щоб відчути наскільки вона холодна.
- Планування приміщень. Важливо щоб кількість і планування кімнат могли задовольнити потреби кожного члена сім'ї.
- Комунікаціях. Важливо перевірити натиск води, якість відведення нечистот та роботу системи опалення. Каналізація заслуговує на особливу увагу, через те, що часто в приватних будинках використовують септик.
Оглядаючи будинок зовні варто зосередитися на:
- Товщині стін. Вони безпосередньо впливають на енергоефективність будівлі. У будинку з товстими стінами прохолодно влітку й тепло з настанням зими.
- Тріщинках на фундаменті. Вони є першою ознакою неправильної усадки або недотримання будівельної технології.
- Підвалі та горищі. Важливо переконатися у відсутності вогкості. Остання виникає через протікання покрівлі та близьких ґрунтових вод.
Не меншу важливість має розташування житлового будівництва. Деякі вважають за краще жити ближче до центральної частини міста, в гущі подій, інші вибирають самоту на околиці. У будь-якому випадку важливо, щоб навколо була розвинена інфраструктура і ходив громадський транспорт.
Документальна частина угоди
Щоб покупка будинку з ділянкою пройшла успішно та офіційно потрібно перевірити наявність мінімального пакета документації. Серед обов'язкових паперів варто виділити:
- документи, що підтверджують виникнення майнових прав на реалізований об'єкт;
- техпаспорт будинку з поверховим планом;
- виписку з бюро технічної інвентаризації;
- документ, що засвідчує особу продавця;
- свідоцтво про одруження якщо житло є спільно нажитим майном;
- довідку з опікунських органів щодо дотримання прав осіб, які не досягли повнолітнього віку;
- державний акт на ділянку землі під житлове будівництво;
- експертну оцінку будівлі та землі;
- довідки що підтверджують відсутність обтяжень на об'єкт нерухомості;
- письмову згоду співвласників житла якщо такі є.
Додаткові документи
Крім обов'язкової документації для безпечної покупки будинку будуть потрібні додаткові папери. Незважаючи, що вони є не основними їх наявність значно спростить життя покупця. Експерти виділяють:
- довідку з житлово-комунального господарства, що підтверджує відсутність боргів;
- виписку про всіх зареєстрованих в приватному будинку мешканців;
- довідку яка підтверджує оплату земельного податку.
Своєю чергою покупцеві досить надати цивільний паспорт, згоду одного з подружжя і код платника податків. Тільки перевіривши наявність оригіналів всієї документації та грамотна склавши договір можна переходити до фінішного етапу передачі грошей і реєстрації нерухомості на нового власника.
|