Велику частину 2010 року можна вважати депозитними раєм для банкірів - чим більше вони знижували ставки, тим активніше українці несли їм свої гроші
Якщо протягом усього 2009 року банкіри прикладали титанічні зусилля для того, що б населення повернуло в банки хоча б частину з 45 млрд. грн., виведених під час гострої фази кризи, то вже в 2010 році українці хіба що в чергах не стояли, щоб довірити гроші фінансистам.
У підсумку, за перші 11 місяців 2010 року чистий приплив коштів фізосіб у банки склав 52,2 млрд. грн. (зростання - 24,7%). А загальна сума коштів населення на банківських рахунках досягла 263 млрд. грн., набагато випередивши докризові значення.
Більш активно українці несли гроші в банки, тільки в докризовому 2007 році. Тоді депозитна база зросла на 58,4 млрд. грн. Втім, дані за грудень 2010 року ще не опубліковані, тому зберігається ймовірність того, що рекорд 2007-го буде побитий.
З відтінком мазохізму
Приплив коштів населення йшов паралельно з тенденцією зниження депозитних ставок по всіх видах депозитів. Протягом 2010 року на депозитному ринку спостерігалася стала тенденція зниження процентних ставок, як за короткостроковими, так і по довгострокових депозитах.
Це пов'язано зі стабілізацією ситуації у фінансовій сфері і високою ліквідністю банківського сектора. За оцінкою директора департаменту продуктів фізичних осіб Альфа-Банку Катерини Вінницької, в середньому з початку року процентні ставки по гривневих депозитах знизилися на 8 процентних пунктів (п.п.) і на 4 п.п. по валютних депозитах.
При цьому спостерігалася цікава закономірність: чим швидше фінансисти знижували ставки, тим більше активно населення несло гроші в банки. Наприклад, за квітень багато фінустанов знизили ставки на 1-2 п.п., за цей же період фізособи принесли в банки близько 11,4 млрд. грн. (рекордний місяць).
Фінансисти пояснюють це тим, що люди, бачачи або чуючи, як банки знижують ставки, поспішають покласти кошти під більш високий відсоток у фінустанови, які ще не встигли прибутковість депозитів.
«На тлі постійного зниження процентних ставок по депозитах, вкладники хочуть встигнути розмістити свої заощадження під високу ставку на більш тривалий термін», - пояснює Катерина Вінницька.
Найбільше скорочення ставок пройшло в сегменті короткострокових депозитів. Якщо на початку року середня прибутковість за місячними гривневими вкладами становила 17,9%, то через 11 місяців вона знизилася до 9,1%, доларові вклади «подешевшали» з 9,6 до 4,7%.
Активно скорочуючи прибутковість по коротких внесках, банки, таким чином підштовхували вкладників до більш довгим вкладенням. «Банки зацікавлені в залученні" довгих "ресурсів. Тому в 2011 році спостерігалося активне зниження ставок по депозитах, розміщених на короткі терміни (від 1 тижня до 3-х місяців), і по універсальних депозитах (передбачає поповнення або зняття коштів без обмежень) », - зазначає начальник відділу розвитку пасивних і розрахункових операцій банку «Фінанси і Кредит» Юлія Солодовник.
Можна говорити, що банкірам вдалося домогтися поставленої мети - терміновість вкладів помітно зросла. Якщо на початку січня депозити з терміном розміщення більше року становили тільки 28% від загальної маси вкладів, то через 11 місяців їх частка зросла до 37%. Кошти, що залишилися фізосіб розподілені наступним чином: 24,6% - це вклади до запитання, 37,8% - депозити з терміном до одного року.
З любов'ю до батьківщини
Протягом усього 2010 року українці залишалися вірні національній валюті. Саме депозити в гривні користувалися найбільшою популярністю. Так обсяг вкладів у нацвалюті виріс на 36,5% або на 36 млрд. грн. «Це пов'язано зі стабільністю гривні щодо долара, зменшенням інфляції, здешевленням євро, і в першу чергу з тим, що прибутковість по гривневих внесках набагато вище», - пояснює Юлія Солодовник.
Завдяки такому патріотизму, у травні 2010 року обсяг гривневих вкладів перевищив суму валютних депозитів у банках. Втім, на брак валюти банкірам так само скаржитися не доводилося - за 11 місяців депозитні вклади в іноземних валютах зросли на 16,17 млрд. грн. (14,4%) і досягли 128,8 млрд. грн.
Найпопулярнішою з інвалют є долар (71% всіх вкладів), євро займає 27%. На такі валюти як рубль, фунт стерлінгів, швейцарський франк доводиться близько 2% внесків.
Автор: Борис Давиденко
|