Розкол «помаранчевої» влади Житомира забезпечив Віктору Януковичу перше місце в рейтингу кандидатів.
Як стало відомо раніше, фракція «Нашої України» в Житомирській обласній раді на початку листопада заявила про вихід із коаліції з блоком Юлії Тимошенко та Соцпартією. Формальним приводом розпаду дворічного союзу, за версією «Нашої України», стало небажання БЮТ зважати на позицію партнерів у процесі прийняття важливих для регіону питань. Але очевидно, що головна причина - наближення виборів. У будь-якому випадку черговий конфлікт у «помаранчевому» таборі вигідний лише Партії регіонів.
Розстановка політичних сил на Житомирщині та їх перспективи на майбутніх президентських виборах є класичним прикладом того, як пасивне спостереження за конфліктом опонентів може принести більше користі, аніж участь у ньому. П’ять років тому кандидат від влади Віктор Янукович у першому турі голосування в цьому регіоні зумів набрати лише 29,2% голосів, поступившись представникові опозиції майже 15%. Сьогодні ж колись єдиний "помаранчевий" табір представляють одразу три кандидати, що поділили між собою більше третини голосів житомирських виборців. І Віктор Федорович, згідно з даними попереднього соціологічного опитуванню центру «Социс», став фаворитом президентських перегонів в області з рейтингом в 21,3%.
В даному випадку відсутність адміністративного ресурсу можна назвати швидше перевагою кандидата, ніж недоліком. І це доводить той факт, що підтримка головного «регіонала» зараз практично не поступається результату Партії регіонів на позачергових парламентських виборах 2007 р. (22,41%). Втім, відсутність впливу в кабінетах місцевої влади цілком компенсується підтримкою Партії регіонів на Житомирщині найбільш впливовими людьми. Виборчий штаб «синьо-білих» тут очолює народний депутат Микола Присяжнюк (ЗАТ «Волинські самоцвіти», ЗАТ «Інвестиційні технології», ВАТ «Електровимірювач»). Керівник обласного осередку «регіоналів» - також є основним спонсором кампанії. Агітацією займається його колега по парламентській фракції - екс-міністр АПК і колишній губернатор Житомирської області Сергій Рижук. Основний акцент у агітаційній роботі штаб робить на критиці «помаранчевих», наводячи як приклад численні чвари опонентів.
Кандидат від БЮТ має найбільші шанси серед усіх вихідців з «помаранчевого» табору зайняти друге місце в першому турі голосування 17 Січня. За інформацією того ж самого центру «Социс», рейтинг пані Тимошенко в регіоні становить 18,9%. Соціологи відзначають тут зниження підтримки БЮТ і його лідера за останні роки. Адже на позачергових парламентських виборах 2007 р. блок Юлії Тимошенко набрав 37% голосів. Падіння популярності Юлії Володимирівни пояснюється двома основними причинами. По-перше, серйозну конкуренцію на електоральному полі Житомирської області прем'єр-міністру склав на початку нинішнього року лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. По-друге, розбрат і хитання в центральній владі, а також наслідки економічної кризи різко збільшили кількість виборців, які розчарувалися в голові уряду. Як наслідок сьогодні кількість тих, хто готовий проголосувати на майбутніх виборах проти всіх, і тих, хто ще не визначився, на Житомирщині становить 15 і 18,1% відповідно. Але в разі виходу до другого туру Юлія Тимошенко, на думку соціологів, може претендувати на більшу частину голосів виборців, які віддають в першому турі перевагу іншим «помаранчевим» кандидатам. Цей фактор дає їй навіть теоретичні шанси вийти на перше місце в другому турі.
Виборчим штабом БЮТ у регіоні, як і на попередніх виборах, керує народний депутат і голова обласного осередку блоку Сергій Пашинський, а Житомирським міським штабом - голова місцевого осередку «Батьківщини» Микола Савенко (ТОВ «Віндзор»). Крім них, на пані Тимошенко працюють голова обласної ради Віталій Француз, лідер фракції БЮТ в облраді Вадим Кривенко (ТОВ «Зоряне») і заступник губернатора Ігор Орлов. Частина фінансових витрат штабу взяли на себе панове Савенко і Кривенко, інші кошти, за неофіційними даними, йдуть з центрального штабу.
У виборчій кампанії ставка робиться на партійний актив, в тому числі представлений у місцевих органах влади. Зокрема, напередодні виборів вирішуються земельні питання на користь мешканців регіону. Одне із заходів по врученню актів на приватизацію ділянок нещодавно відвідала сама Юлія Тимошенко.
Третє місце за популярністю серед кандидатів у президенти в Житомирській області займає екс-голова Верховної Ради Арсеній Яценюк. Згідно з даними соціологічних опитувань за його кандидатуру готові голосувати більш 13% виборців. Лідера «Фронту змін» тут сприймають як альтернативу всім іншим політикам, але серйозного потенціалу для закріплення у регіоні у нього поки немає. Його виборчим штабом керує Олександр Козлов, бізнесмен, що займається авіаперевезеннями. У рамках агітаційної роботи штаб пана Яценюка організовує різноманітні семінари та тренінги з управління та розміщує інформаційні матеріали в місцевих ЗМІ. Але в цілому, за словами оглядачів, його діяльність на фоні роботи команд основних кандидатів виглядає мляво.
Чималу підтримку в області має і спікер ВР Володимир Литвин - 7,1%, що є найвищим показником серед інших областей України. Своєю популярністю він почасти зобов'язаний колишнім конкурентам - соціалістам. Ще в 2006 р. СПУ на Житомирщині підтримували 8,9% виборців, а після того, як вони на чолі з Олександром Морозом увійшли до складу коаліції з Партією регіонів, їх рейтинг на позачергових парламентських виборах впав до 2,5%. По суті, Володимир Литвин сьогодні займає нішу Олександра Мороза, який в першому турі президентських виборів 2004 р. набрав в області близько 10,3% голосів. Популярність спікера парламенту пояснюється і тим, що він є вихідцем з цього регіону. Виборчою кампанією Володимира Литвина в Житомирській області керує нардеп Микола Рудченко, він же - голова обласного осередку НПУ. Начальником штабу призначений депутат міськради Микола Сиченко. На кандидатуру Володимира Литвина працює і його брат - Петро Литвин, командувач військами Північного оперативного командування Сухопутних військ збройних сил України. Серед спонсорів штабу виділяють Миколу Галича (ТОВ «НК« Альфа-Нафта ») та Анатолія Левицького (ВАТ« Житомиробленерго »).
Інші кандидати в президенти не користуються великою довірою жителів Житомирщини, їхній рейтинг не перевищує 2-3%. Чинний глава держави за п'ять років керівництва країною втратив підтримку абсолютної більшості тих, хто в 2004 р. голосував за нього в регіоні (у першому турі - 43,5%). Частково виною тому - місцеві політики, які представляють пропрезидентську партію «Наша Україна». Губернатор області Юрій Забела в 2008 р. перейшов з «Нашої України» в «Єдиний центр». Його прикладу послідувала мер обласного центру Віра Шелудченко. Але в травні 2009 р. пан Забела повернувся до «Нашої України», а незабаром був обраний головою обласного осередку, пообіцявши підтримку Віктора Ющенка на виборах. Однак центральний штаб не довірив йому керівництво виборчою кампанією в області, віддавши перевагу голові Новоград-Волинської районної адміністрації Миколі Іванюку. Серед нинішніх спонсорів «Нашої України» фігурує депутат обласної ради Борис Буряченко (ЖБК «Котедж», мережа магазинів побутової електроніки, ТОВ «Батьківщина-Агро», ТОВ «Зодіак») і депутат міської ради Леонід Крігер (ЗАТ «Жітомірремхарчомаш», ТОВ «Торговий дім «Крігер»).
Отже, лідером президентських перегонів на Житомирщині є Віктор Янукович. У той же час його основного конкурента Юлію Тимошенко можна назвати кандидатом з найбільшими перспективами в цьому регіоні в разі виходу до другого туру. Хоча зараз вона не володіє достатньою підтримкою виборців, але має більше шансів переманити прихильників Арсенія Яценюка і Віктора Ющенка, ніж Віктор Федорович, вся кампанія якого зводиться до банальної критики уряду.
Бердичівський анекдот:
Муж, виновато жене: - Мне надо бы купить новую расческу: у старой сломался зуб... - Тебе что, денег девать некуда?!!! Из-за одного зуба - новую расчёску!!! - Но это же был ПОСЛЕДНИЙ зуб...
|