Симптоми A/H1N1
Першими ознаками захворювання на свинячий грип є загальні захворювання, погіршення носового дихання. Через три дні після зараження спостерігається різке підвищення температури з явищами інтоксикації, головний та м'язові болі.
У більшості хворих, крім проявів звичайного вірусного захворювання присутній розлад шлунково-кишкового тракту, нудота, блювота та пронос.
Крім того, серед перших симптомів буває надсадний сухий кашель, нерідко - з домішками крові. При перших же ознаках свинячого грипу негайно зверніться до лікаря.
За словами експертів, даний вірус значно відрізняється за антигенними властивостями від сезонних грипів останніх десятиліть. Захворювання протікає з великим охопленням молодої неімунної популяції. Так, найважчі випадки відзначені у людей молодше 50 років, тоді як при сезонному грипі 90% летальних випадків припадає на осіб старше 65 років.
Ускладнені форми свинячого грипу зустрічаються, як правило, в осіб зі схильністю: вагітних жінок, хворих на хронічні респіраторні захворювання (особливо бронхіальну астму), цукровий діабет, серцево-судинними захворюваннями.
Захист від свинячого грипу
Для захисту від свинячого грипу лікарі в першу чергу рекомендують дотримуватися елементарних правил: носити марлеві маски, провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання в приміщеннях, уникати місць масового скупчення людей, утриматися від поїздок у громадському транспорті.
Крім того, не варто контактувати з людьми з ознаками респіраторної інфекції - нежитю, кашлем, червоними очима.
Також рекомендовано ретельно і досить часто мити руки з милом. Медики радять дотримуватися здорового способу життя, включаючи повноцінний сон, вживання здорової їжі, фізичну активність.
Для профілактики зараження можна приймати вітамін С та ліки-адаптогени: настоянку родіоли рожевої, елеутерокок, лимонник, а також циклоферон в таблетках або альфа-інтерферон у вигляді мазі для носа - вони допоможуть зміцнити імунітет і підвищити загальну опірність організму.
Крім того, результати останніх досліджень підтверджують, що ефективними для лікування і профілактики свинячого грипу є такі дорогі противірусні препарати як занамівір (торговельна назва Relenza), озельтамівіру (торговельна назва Tamiflu або Ribavirin), Аматадін (торгові назви Глудантан, Мідантан, ПК-Мерц) і російський препарат Ремантадин. Проте, слід пам'ятати, що перед початком прийому цих препаратів необхідно проконсультуватися з лікарем.
Експерти також рекомендують відмовитися від вакцинації звичайною вакциною проти грипу: вона не допоможе в боротьбі з новим вірусом, а лише послабить імунітет.
У кількох країнах уже розроблена вакцина від A/H1N1 і навіть почалася імунізація населення. В Україні ж таких препаратів поки немає. Так, міністр охорони здоров'я Василь Князевич 29 жовтня повідомив, що його відомство звернулося до ВООЗ з проханням надати вакцину від свинячого грипу.
Лікарі нагадують, що A/H1N1 свинячого грипу може передаватися не тільки людьми, а й тваринами.
Тому необхідно дотримуватися особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами. Особливо це важливо під час забою і відразу після забою тварин, щоб запобігти контакту зі збудниками хвороби. Оброблення туші не повинно застосовуватися до хворих тварин або тварин, який помер від захворювання.
Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу м'яса хворих тварин немає. Вірус гине під час при належній температурної обробки (понад 70 ° C).
|