Підготовка до Великого посту: значення і традиції.
Харчування невеликими порціями допоможе не нашкодити здоров'ю під час посту – дієтолог.
Збалансоване харчування в кілька прийомів допоможе не нашкодити здоров'ю постуючих, незважаючи на виключення з раціону тваринних білків, повідомила старший науковий співробітник клініки Інституту харчування РАМН, кандидат медичних наук Юлія Неменова.
Цього року з 15 лютого по 3 квітня православні християни будуть дотримуватися Великого посту - найбільш тривалого і суворого з чотирьох постів. У цей час віруючі відмовляються від скоромної їжі: м'яса, риби, яєць, молока.
Дієтолог підкреслює, що піст - це не тільки обмеження вживання окремих продуктів або дієта, а подолання себе, духовний подвиг, і про це треба пам'ятати в першу чергу.
Не забувайте про вітаміни.
Раціон під час посту складається з круп, бобових, фруктів, овочів, олії, цукру, меду, горіхів, нагадує експерт.
"Сучасна медицина бачить низку недоліків у раціоні строгих вегетаріанців. Це недостатнє забезпечення організму солями кальцію, заліза, цинку та інших мінеральних речовин, брак амінокислот, нестача вітамінів В2, B9, С, D і йоду", - сказала Неменова.
З іншого боку, зазначила вона, перевагою рослинної їжі є високий вміст у ній вітамінів та рослинних волокон, які "забезпечують відчуття насичення і видалення з кишечника шкідливих речовин".
"Білки тваринного походження можна замінити на продукти з сої. З неї сьогодні роблять різноманітні напої, продукти, БАДи", - сказала дієтолог. За її словами, особливо корисні продукти із сої людям з високим рівнем холестерину в крові.
Режим і творчий підхід.
"Важливо дотримуватися режиму харчування, щоб людина отримувала сніданок, обід, полуденок, вечеряю і ще щось брала перед сном", - рекомендує Неменова тим, хто постить.
Піст дає простір для кулінарної фантазії. Морква, цибуля, капуста, буряк, консервований зелений горошок, квасоля, горох, боби, яблука, апельсини, сухофрукти, горіхи й насіння, зокрема, кунжут - з цього набору можна приготувати різноманітні страви, переконана дієтолог.
"Пісний суп виходить прекрасний з квашеної капусти з морквою. Потрібно окремо відварити картоплю, розварити трохи квашену капусту, заправити цибулею, підсмаженою на олії. Вживати такий вегетаріанський суп можна і в гарячому, і в холодному вигляді", - сказала співрозмовниця.
Вона також відзначила, що можна приготувати супи з локшиною, розсольники, а також овочеві, грибні, манні, морквяні, квасолеві і горохові супи.
За її словами, обов'язково має бути три страви вранці (наприклад, каша, салат та чай), чотири страви в обід, на вечерю дві-три страви та сік перед сном. Фахівець порадила не пити пакетовані соки в чистому вигляді, а розбавляти їх водою у співвідношенні один до одного, щоб не виникало підвищене почуття спраги.
Піст корисний не всім.
"Піст показаний не всім. Наприклад, літнім особам, малолітнім дітям, вагітним, хворим людям піст протипоказаний", - попереджає Неменова.
Неменова запропонувала свій варіант одноденного меню для постуючих. На сніданок можна з'їсти тертий з рослинною олією буряк або терту моркву, гречану кашу з цибулею на олії й чай з лимоном, що укладається в 320 кілокалорій.
На обід можна приготувати картопляний суп або кислі щі, пшоняну кашу з гарбузом, а також кисіль, - 600-700 кілокалорій. На полудень пропонується розведений сік з сухариками, а на вечерю салат з буряка або моркви з яблуками, фруктовий плов, чай з варенням. А на ніч можна випити розведений овочевий або фруктовий сік.
За день, з урахуванням 200 грам пшеничного і 200 грам житнього хліба і 25 грамів цукру, вийде, близько трьох тисяч кілокалорій. Це дозволить забезпечити добову потребу організму в енергії, впевнена Неменова. © Юлія Маковейчук
|