9 місце: НАЙВИЩА ТЕМПЕРАТУРА
Найвища температура – плюс 58 градусів в тіні – була зареєстрована 13 вересня 1922 в містечку Ель-Азізія в Лівії. Рекордна низька температура на поверхні Землі – мінус 89 градусів – відзначена 21 липня 1983 на радянській антарктичній науковій станції Схід. Самим же холодним обжитим місцем є Оймякон (з населенням 4 тисячі чоловік) в Якутії. Там температура опускалася майже до мінус 68 градусів.
8 місце: ПУСТЕЛЯ
20% поверхні землі представляє собою пустелю. Уявлення про те, що пустеля – це те місце, де багато піску і завжди дуже спекотно, не відповідає дійсності. Більшість пустель кам'янисті, покриті плоским гравієм. З температурою теж не все так як прийнято вважати. Дуже висока денна температура вночі може впасти нижче нуля.
7 місце: ТЕМПЕРАТУРА КИПІННЯ
Люди, які живуть на рівнинах, витрачають менше часу на приготування їжі, ніж ті, хто живе в горах. Так, на висоті 2 000 метрів над рівнем моря вода закипає при 93 градусах Цельсія. А щоб зварити картоплю на вершині Евересту, потрібно набратися терпіння. Вода тут закипає при 70 градусах. А при такій температурі кипіння води їжа готується довше.
6 місце: ДОЩ З КУКУРУДЗИ
Жителі і метеорологи американського міста Вічіта в штаті Канзас не можуть пояснити загадку дощу з кукурудзи, який пройшов 8 серпня 2001 року. Тисячі кукурудзяних листків завдовжки 30 см і більше падали з неба в Вічіті та південній частині Канзасу в суботу та в неділю. За розповідями людей, дивний дощ випав на досить великій території. Метеоролог Чад Пітер заявив, що у разі сильного вітру, торнадо, бурі чи інших екстремальних погодних умов цілком можливе падіння з неба предметів, яких віднесло стихією на велику відстань. Проте цього разу метеорологи не зафіксували нічого особливого.
5 місце: ВОДЯНИЙ СМЕРЧ
Найбільш високий водяний смерч, відомості про який є достовірними, спостерігався 16 травня 1898 у Ідені, штат Новий Південний Уельс, Австралія. За допомогою теодоліта була визначена його висота – 1 528 метрів. Його діаметр складав 3 метри.
4 місце: ПЕРЕСУВАННЯ БОЛІТ
Фахівці не один раз відзначали унікальне природне явище – швидке пересування боліт по місцевості. Найбільша швидкість такого переміщення зареєстрована на самому початку XX століття. Тоді велике болото, розташоване в околицях ірландського міста Каст Лер, пройшло за одну добу відстань близько 1 000 метрів. Результатом рекордного пробігу болота став перетворений в руїни населений пункт, який опинився на його шляху.
3 місце: СРІБЛЯСТІ ХМАРИ
Перисті хмари зазвичай знаходяться на висоті 8 250 метрів і вище. Проте висота рідкісних сріблястих хмар сягає 240 000 метрів. Перисті хмари на висоті 8 075 метрів містять незамерзлу переохолоджену воду, температура якої становить 35 ° С нижче нуля.
2 місце: МІРАЖ
Найбільший міраж спостерігався в Арктиці у 1913 р. Міраж Фата Моргана складався із зображень "долин і покритих лісом вершин, простягнувшись на 120 ° по горизонту". У 1939 р. міраж гори Спайфедльс-Йокуль (1 437 м) в Ісландії спостерігався в морі на відстані 563 км.
1 місце: НАЙДОВШЕ ЕХО
Найдовша луна – в Ірландії. Якщо Ви підніметеся на вершину Каррантуілла, що біля гірського озера Лох-Лейн у південній Ірландії, і що-небудь крикнете, то потім вам доведеться вислухати це ще 100 разів поспіль.
|