Ще великий Гете зауважив, що жовтий колір будить світлі почуття, синій викликає відчуття холоду, бузковий чогось безрадісного, а червоний створює цілу гаму вражень. Колір впливає на настрій, самопочуття і, в кінцевому підсумку, здоров'я людини. Як і чому це відбувається?
Колір і здоров'я
Ще за часів найдавніших цивілізацій люди використовували колір для лікування. Так, у Стародавньому Єгипті були спеціальні приміщення у храмах, де сонячні промені заломлювалися і давали різні кольори спектру. Людина буквально купалася в кольорі. Називався цей спосіб лікування - Ра-терапія. У наші дні їй на зміну прийшла хромотерапія. Вона вивчає вплив кольору на здоров'я людини.
Так, червоний колір стимулює нервові центри, ліва півкуля, заряджає енергією печінку та м'язи. Однак при тривалій дії може викликати втому і прискорене серцебиття. Він застосовується при лікуванні недокрів'я, бронхіальної астми, пневмонії, захворювань ендокринної системи, ревматизму, апатії, патології сітківки ока та косоокості.
Протипоказаний червоний колір при лихоманці, нервовому збудженні, гіпертонії, запальних процесах, невритах. Погано він впливає і на яскраво-рудих людей.
Жовтий і лимонний кольори активізують рухові центри, генерують енергію для м'язів, стимулюють і очищають печінку, кишечник, шкіру, мають жовчогінну і послаблюючу дію. Це кольори радісного настрою і сексуальності. Використовуються при лікуванні цукрового діабету, порушення травлення, дисфункції жовчного міхура, печінки, кишечника. В офтальмології - при косоокості, слабкозорості, захворюваннях сітківки і судин ока.
Не можна використовувати жовті кольори при підвищеній температурі тіла, невралгіях, перезбудженні, запаленнях і зорових галюцинаціях.
Зелений колір усуває спазми судин і знижує кров'яний тиск, розширює капіляри, сприяє гарному настрою. Тому застосовується при серцево-судинних захворюваннях, невралгіях, астмі, остеохондрозі, імпотенції, безсонні. Також для лікування глаукоми, короткозорості, хвороб сітківки і зорового нерва.
Синій колір, навпаки, сприяє спазму судин і підвищує тиск. Має протимікробну дію. Використовують його при дезинфекції приміщень, для лікування хвороб вуха, горла і носа, шлунково-кишкового тракту. Щодо очей - це захворювання рогівки, початкова катаракта, короткозорість.
При тривалому впливі синій колір може викликати втому і депресію.
Фіолетовий колір стимулює паращитовидні залози, функцію селезінки, підвищує м'язовий тонус. В іншому цей колір діє так само, як синій.
В офтальмології застосовується апарат, який впливає на очі певним поєднанням кольорових гам. Після колірної дії деякі очні захворювання повністю виліковуються, інші значно відступають. Одночасно, як правило, поліпшується загальний стан, проходять головні болі, підвищується апетит, нормалізується сон.
Колір і настрій
Купуючи одяг, облаштовуючи житло в певній колірній гамі, чому ми вибираємо одні кольори і «не любимо» інші? Просто так подобається, під настрій.
Психологи стверджують, що не так все просто. Настрій і характер далеко не завжди збігаються. Точно так само, як погода і клімат. У місцевості з рівним кліматом іноді трапляються й дощі, і град, і сніг. Так і у виборі кольору - можна все життя віддавати перевагу одній гамі, але в якийсь момент нестримно захочеться оточити себе абсолютно протилежним кольором.
Ви постійно носите одяг сіро-синіх кольорів і раптово купили червону блузку. Через деякий час дивіться на неї і шкодуєте про витрачені гроші. Не поспішайте позбуватися від неї, адже бажання підбадьоритися повернеться, і ви надягнете цю блузку.
Психологи пояснюють це явище так. Постійна пристрасть людини до певного кольору характеризує її характер, а несподівані «сплески» - її настрій в даний момент. Виходить, можна використовувати колір, щоб «перебити» настрій.
Ту або іншу річ ми купуємо, керуючись власним смаком та уподобаннями. Але, якщо останнім часом відчували фізичні та емоційні перевантаження, інстинктивно виберемо темні кольори. Якщо, навпаки, організм «на підйомі», хочеться звершень, виберемо яскраві кольори.
Вчені виділяють головні кольори, які визначають психологічний настрій людини: задоволення, самоствердження, активність, прихильність, очікування чогось хорошого. Розглянемо значення основних кольорів, з тим щоб оцінити характер свій і своїх близьких.
Червоний символізує силу волі, активність, агресивність, незалежність, рухливість. Людина в червоному життєлюбна, сексуальна, енергійна. У самому кольорі закладена чуттєвість. Він наповнює життя пристрастю, бажаннями. Якщо вас «задавив побут» або належить рутинна робота, скористайтеся цим кольором. Якщо ви схвильовані, нервово виснажені, червоний колір тільки погіршить становище.
Помаранчевий уособлює оптимізм, привітність, імпульсивність і наполегливість. Люди, що обирають помаранчевий, хороші друзі, готові завжди допомогти.
Рожевий - колір ніжності і жіночності.
Жовтий - колір сонячного світла і радісних надій. Його вибирають веселі, життєрадісні, цілеспрямовані, активні і навіть експансивні. Людина в жовтому доброзичлива, впевнена у собі, вміє заробляти гроші. Цей колір допомагає контролювати фігуру.
Зелений свідчить про гнучкість розуму, розважливості, розумінні ситуації. Символізує фінансове благополуччя і процвітання. Яскраво-зелений молодить. Неприязнь до зеленого вказує на невдоволення своїм емоційним станом.
Блакитний - колір світу, колір істини. Людина, що віддає перевагу блакитному, вміє м'яко і не прикро сказати безсторонню правду і завжди буде правильно зрозуміла. Любов до блакитного говорить про високорозвинений інтелект. Характер цього кольору стриманий, холоднуватий. При схильності до повноти їм не варто захоплюватися.
Синій обирають пасивні, чутливі люди, що люблять порядок і чистоту. Спокій для них понад усе, вони меланхолійні. Тому не варто захоплюватися цим кольором.
Фіолетовий пробуджує піднесені мрії і таємничість. Це творчі натури, які прагнуть всіх зачарувати. Якщо цього не відбувається, вони стають примхливими й запальними.
Коричневий колір консерватизму. Уособлює стабільність, стриманість у всьому, надійність та скромність. Людина, що любить цей колір, прекрасний працівник і партнер, на якого завжди можна покластися.
Білий - колір чистоти, цнотливості, спокою і душевної рівноваги. При явному захопленні білий колір може викликати почуття замкнутості і відчуженості.
Сірий - діловий колір. Його володар твердий характером, витривалий і непохитний. Віддає перевагу контролювати почуття, прагне до стабільності. При зайвій захопленості може викликати зневіру і депресію.
Чорний - колір «фатальних жінок». Жінка в чорному егоїстична й безжальна. Але у світі моди утвердилася думка, що чорний - колір елегантності, стилю, гарного смаку.
Отже, в черговий раз переконуємося, що все в житті має певний сенс і не буває випадковим. Здавалося б, перевага певної колірної гами або демонстративної різнобарвності знаходиться суто на підсвідомому рівні. Але, при належній увазі, колір не тільки прикрашає людину, але й вносить додаткові фарби у розуміння його характеру і світосприйняття.
За матеріалами: ШколаЖизни.ру
|