До прибирання Польського цвинтаря, яке в Житомирі щороку організовує Польське наукове товариство, цього року приєдналося понад 60 студентів з різних навчальних закладів міста.
Зокрема, на прибирання вийшли студенти з Житомирського коледжу ресторанно-туристичного бізнесу і торгівлі, Житомирського державного технологічного університету та Будівельного коледжу.
Крім них прибиранням кладовища займаються і представники інших польських організацій, зокрема члени Житомирського обласного Союзу поляків, художнього колективу «Поліські соколи», хору ім. Ю. Зарембського та учні шкіл, де вивчається польська мова.
Волонтери з 106 групи факультету будівництва та експлуатації будівель і споруд Будівельного коледжу розповіли, що приймають участь в акції на запрошення дирекції навчального закладу і завжди раді допомогти в такій благородній справі.
Були серед студентської молоді і поляки за походженням, які приєдналися до впорядкування кладовища, щоб зберегти один з найцінніших польських культурних пам'яток Житомира.
- Допомогти прибрати Польське кладовище - це мій обов'язок як поляка, - каже студент першого курсу ЖДТУ Ян Муравський, - сам я родом з Баранівського району. В Україні живе і моя бабуся, теж полька, а в Польщі зараз проживає мій дядько.
Валентина Сапінська, прибиральниця Польського цвинтаря допомогла студентам визначити обсяги їх роботи і висловила подяку всім волонтерам, які допомагають облагороджувати кладовище.
- У мої обов'язки входить ще прибирання Чеського і Старообрядницька кладовищ, але Польське кладовище серед них - саме старовинне. Його прирівнюють до знаменитого «Личаківського» цвинтаря у Львові. Ми дуже вдячні всім небайдужим людям, які приходять вшанувати пам'ять своїх рідних, близьких, відомих поляків і прибирають могили. Це велика нам допомогу, тим більше, коли до благоустрою кладовища приєднується така велика кількість людей, як сьогодні, - повідомила Валентина Сапінська.
- Польське кладовище відомо сімейними похованнями відомих в польському середовищі шляхетних династій Чацких, Монюшка, Домбровських. Тут знаходяться могили першого польського авіатора Броніслава Мацієвича, знаменитого піаніста Юліуша Зарембського, інших видатних діячів польської культури і представників католицького духовенства. Наше суспільство проводить впорядкування кладовища з 2003 року двічі на рік: перед Великоднем і Днем всіх святих, але подібні акції проходили ще з кінця 1980-х. Саме під час здобуття Україною незалежності польська громада почала об'єднуватися, люди масово приходили на цвинтар і упорядковували його. Такі заходи надзвичайно важливі для духовного збагачення суспільства, - розповіла одна з організаторів заходу, голова Польського наукового товариства в Житомирі, Ірина Баладінська.
З 1976 року Польське кладовище закрито для поховань, однак небайдужі жителі Житомира об'єднуються для облагородження місця останнього спочинку своїх предків, видатних польських діячів.
Систематична прибирання кладовища дає значні результати - вже значні території звільнені від чагарників, встановлено деякі зсунуті пам'ятники.
Зараз Польське кладовище безумовно може претендувати на занесення його до переліку пам'яток національної історико-культурної спадщини України.
Нагадаємо, надати статус пам'ятника архітектури Польському кладовищу Житомирські влада збиралася ще в минулому році.
|