З одного боку, закон захищає будівельні організації від банкрутства і боргової ями. Саме цим і пояснюють нововведення - щоб дати забудовникам довести справу, нехай із запізненням, але до кінця. Мовляв, якщо частина інвесторів кинеться забирати свої гроші, забудовник віддасть все що є, а будинок так і не буде завершено. І решта власників квартир залишаться теж ні з чим. Власники квартир фактично позбулися прав на житло З легкої руки парламентаріїв відтепер до 1 січня 2012 року в Україні заборонено розривати договори з будівельними компаніями по стовідсотково передплачених квартирах в заморожених об'єктах.
Справа, звичайно, блага. Мовляв, і будівельної галузі так надійніше, і для громадян як ніяк гарантія. Ось тільки в країні величезна кількість недобудов, ледь прикритих руберойдом. Через рік-півтора, під впливом дощів, снігу і морозу, від вашого майбутнього нового житла залишаться руїни. Українцям, схоже, знову підсунули свиню ...
Проте самі будівельники чудово розуміють: буває готовність і «готовність». Одна справа - будинок, у якому треба провести внутрішні роботи, але всі комунікації, стіни і сходи вже на місці. А якщо в наявності лише цокольний поверх і ще два-три зверху, і така ситуація триває вже 3-4 роки, то надій на добудову будівлі дуже небагато. Зрозуміло, є застереження: мовляв, ця заборона не застосовується, якщо визначений термін прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва переноситься більше ніж на 18 місяців. Але чи так усе просто?
Уявімо собі ситуацію детально. 18 місяців - це півтора року, тобто досить солідний термін. За цей час може статися все що завгодно.
Наприклад, довгобуд може простояти зиму в «недоконсервованому» вигляді, без даху. У результаті те, що побудують, важко буде назвати житловим фондом. Невезучі вкладники можуть отримати на руки нерухомий неліквід. У якому і жити неможливо, і продати його нереально. А якщо врахувати коливання цін на квартири, не виключено, що у вкладників у результаті виявиться на руках щось, вартістю в півтора рази нижче фактичної ціни. Крім того, ніде не обумовлено, що буде, якщо будівельники все ж таки не виконають зобов'язань. Коли ошукані покупці зможуть отримати хоча б залишки своїх грошей?
Хто захистить інвесторів?
У самому гіршому положенні ті, хто купував квартиру в кредит. У багатьох уже немає ні сил, ні матеріальних можливостей судитися із забудовниками особисто. Раніше, об'єднуючись в ініціативні групи, наймаючи «колективного» адвоката, люди отримували хоча б шанс на справедливий результат справи. Зараз і цей шанс у них відібрали. Як мінімум до кінця 2011 року.
- Будівельна фірма взяла гроші у людини, значить, вона зобов'язана дати їй житло. Тут не повинно бути ніяких якщо. Інакше треба переглядати весь механізм будівництва будинків та продажу в них квартир, - обурений юрист Юрій Федоренко, який захищає інтереси вкладників «Еліта-Центру». - Якщо приймається така міра, тоді нехай забудовники зводять будинки за державні кредити. І тільки потім житло продають як готовий продукт. Тоді людина буде знати, що купує, і не стане боятися, що з її грошима просто втечуть.
За словами Юрія Федоренка, становище його підзахисних все ще без змін. Днями відбулося чергове засідання за процедурою банкрутства «Еліти ...», а вкладників продовжують годувати обіцянками.
Після прийняття змін до закону про запобігання впливу світової кризи на розвиток будівельної галузі всі без винятку інвестори будуть прив'язані до своїх довгобудів. Відзначимо, що коли ці квартири купувалися (2005-й - літо 2008 року), мінімальна вартість їх дорівнювала $ 60 тисяч, або за тодішнім валютним курсом - близько 300 тис. грн. Навіть якщо у забудовника відсудити ці гроші, за сьогоднішнім курсом на руках у інвестора буде близько $ 40 тис. За такі гроші квартиру вже не купити.
Ситуація в черговий раз складається не на користь простих громадян. Ті, хто свого часу вибрав правильну партію, отримають можливість зберегти свої гроші. А пересічні українці будуть тулитися у квартирах зі стінами, промоченими дощем ... За матеріалами: domik.net
|