Основну дозу опромінення жителі житомирської області отримують через забруднені продукти.
Такі результати дослідження, яке провели фахівці міжнародної організації Greenpeace. Дослідження показало, що деякі продукти навіть через 25 років після аварії на Чорнобильській АЕС заражені радіоактивними речовинами.
У Рівненській та Житомирській областях концентрація цезію-137 в молоці, м'ясі, грибах, ягодах, буряку і картоплі перевищує норму у 6 разів. Причина всьому - великі площі торф'яних ґрунтів, які інтенсивно накопичують цей елемент. Виробники ж запевняють, що заражена продукція не потрапить до споживачів.
- Ми продаємо молочні продукти: сир, вершки, молоко, бринзочку, - говорить Галина Савчук, продавець молочних продуктів на Житньому ринку. - Але радіації в них немає. Справа в тому, що у нас кожен день лабораторія проводить відбір продукції. Перевіряють на радіоактивне зараження, перевищення немає, все в нормі.
- Обов'язково 100% вся молочна продукція перевіряється на апараті РУГ-91. Він через 2 хвилини вже видає дані - скільки радіації, - пояснює Борис Шевченко, спеціаліст лабораторії ветеринарно-саніторної експертизи № 1 м. Житомира.
Ветеринари, які щодня перевіряють у лабораторії продукти на Житньому ринку, кажуть, що радіоактивно забруднені продукти потрапляють до них дуже рідко. Основну небезпеку становлять дичина, гриби і ягоди з північних районів Житомирщини. Головний санітарний лікар міста Житомира Олександр Шпита наводить такі цифри:
- У минулому році фахівці області дослідили 97 тис. 813 тисяч проб харчової продукції на радіоактивність. Перевищення допустимих рівнів виявили лише в 20 зразках. З них 4 проби на Житньому ринку - ягоди і гриби, 4 - на ринку «Тетерів», інші порушення виявила лабораторія обласної ветеринарної медицини 1 - дичина та 5 - молоко і молочні продукти, 1 - свіжа риба, 5 - ягоди.
Радіацію неможливо відчути на запах або на смак, тому, щоб убезпечити себе, фахівці радять купувати продукти тільки на санкціонованих ринках і вимагати у продавців експертний висновок лабораторій.
Оксана Трокоз, «Журнал Житомира»
|