На Житомирщині школярів годують стравами, якими українці рятувалися від голоду в 1932-33 роках. Діти не тільки їх їдять, але і самі готують баланду.
Діти в типовому поліському будинку під солом'яною стріхою розуміють, як жилося людям в страшні тридцяті роки. Щоб приготувати щось їстівне, вони повинні знайти на полі колоски, кропиву або набрати листя з дерев. Правда, організатори акції із вшанування жертв Голодомору не зважилися давати дітям гнилу картоплю, мерзлі буряк і трохи змінили рецепти.
"Зазвичай були раді будь-якой їжі, яку можна приготувати. Ми зробимо млинці і зваримо баланду, яка дуже була популярна", - повідомила Інна Величко, директор культурно-мистецького центру "Поліська хата".
Як згадує мешканка село Міське неподалік від Коростишева бабуся Антоніна, якій у 1933 році було шість років, у ті часи за кошик мерзлої картоплі люди були готові віддати що завгодно.
За офіційною інформацією, Голодомор 1932-1933 років на Житомирщині не пережили більше 35 тисяч чоловік. Однак історики впевнені - насправді жертв було значно більше. Більше трьох десятків хуторів і сіл взагалі зникли з карти області. Там вимерли всі мешканці.