Ранні овочі завжди ваблять нас. Прилавки магазинів та ринків ломляться ранньою весною від достатку всіляких ранніх овочів, вирощених у місцевих теплицях або привезених з-за кордону. Але не завжди здорово таке поспішне поповнення вітамінами свого організму. Адже не все, що робиться на швидку руку, в тепличних умовах - корисно.
Вирощені за лічені дні в тепличних умовах рослини містять набагато більше нітратів, ніж овочі, що виросли в свій термін на відкритій грядці. Всі нітрати небезпечні для нашого здоров'я, і необхідно їх знешкодити, зберігаючи при цьому максимум вітамінів. Поділ нітратів:
найбільше - салат, листкова капуста, буряк, кріп, шпинат, зелений лук, редис;
на другому місці - кольорова капуста, кабачки, гарбуз, ріпа, редька, білокачанна капуста, хрін, морква, огірки;
найменше - брюссельська капуста, горох, квасоля, солодкий перець, картоплю, томати, цибулю. Небезпечні, перш за все, не нітрати, а їхні метаболіти - нітрати, які утворюються при зберіганні, кулінарній обробці і власне в травному тракті людини під впливом різних мікроорганізмів.
Як же знизити рівень нітратів?
Кілька корисних порад:
- Найдієвіший метод нейтралізації нітратів - кулінарна обробка. При варінні кладіть очищені овочі в киплячу воду без солі так, щоб рідина їх покривала. Після закипання зменшіть вогонь і варіть до готовності. Овочі підсолюйте або наприкінці варіння, або після видалення відвару. Відвар зливайте ще гарячим, так як при охолодженні частина нітратів може повернутися в овочі;
- При готуванні на пару нітрати йдуть у дещо меншій мірі, ніж при варінні у воді. При тушкуванні і смаженні вміст нітратів в готових стравах знижується всього на 10%; - Малонітратні частини рослин замочіть в холодній воді на 15 хвилин. Це спосіб особливо ефективний для листових овочів. Коренеплоди і капусту перед замочуванням краще нарізати невеликими шматочками. Однак пам'ятайте, що при інтенсивному вимочуванні у воду йдуть не лише нітрати, а й цінні речовини - вітаміни і мікроелементи; - Необхідно зосередитися на тих частинах овоча, де знаходиться максимальна кількість нітратів. Їх же перед вживанням необхідно видалити зовсім. Правила: - У листі петрушки і кропу нітратів у два рази менше, ніж у стеблах; - У білокачанній капусті найбільше нітратів у верхньому листі, качані і прожилках листя; - На поверхні моркви шкідливих речовин на 80% менше, ніж усередині; - В огірках і редисці навпаки - верхній шар містить шкідливих речовин більше, ніж внутрішній; - У столового буряка видаляйте верхівку і корінь; - Повністю зрізайте позеленілі частини картоплі та моркви, тому що в них міститься отруйна речовина - соланін; - Перед вживанням високонітратних овочів - капусти, буряка, редису - можна прийняти аскорбінову кислоту або випити фруктовий сік. Вітамін С не тільки гальмує утворення нітрозамінів в організмі, але і захищає від різних захворювань. Ознакою надлишку нітратів у свіжих овочах може служити їх швидке псування, так, часто багата нітратами молода картопля починає псуватися ще в продажу - на ній з'являються гнилі ділянки. Будь-які овочі, які почали псуватися завчасно (швидше звичайного) - треба сприймати як небезпечний сигнал, пише АиФ.
За матеріалами: aif.ua
|